Kravas

Rīgas osta ir lielākā osta Latvijā un otrā lielākā osta Baltijas valstīs. 2023. gadā ostā tika pārkrauts 18,8 miljoni tonnas dažādu veidu kravu, kas ir 52% no visām Latvijas ostās pārkrautajām jūras kravām.

Rīgas osta ir daudzfunkcionāla osta, un tās termināļos iespējams pārkraut visdažādāko veidu kravas - beramkravas, lejamkravas un ģenerālkravas. Rīgas osta un tajā strādājošie uzņēmumi veiksmīgi strādā ar nestandarta risinājumiem un spēj apstrādāt jebkuru kravu, tai skaitā lielgabarīta un nestandarta kravas.

Galvenie kravu veidi 2023. gadā Rīgas ostā ir kokmateriāli, konteineri, labības produkti, naftas produkti, metāli un rūda, kā arī minerālmēsli un ogles.

Rīgas osta ir lielākais kravu nodrošinātājs Latvijas dzelzceļa pārvadātājiem. Uz Rīgas ostu nosūtītās un no ostas saņemtās dzelzceļa kravas veido aptuveni 26% no VAS “Latvijas dzelzceļš” kopējā pārvadājumu apjoma.

Kuģi

2022. gadā ostu apmeklēja 2588 kuģi ar kopējo kravnesību 25,2 miljoni GT.

Pasažieri

Aktīvā kruīza sezona Rīgas ostā ilgst no aprīļa līdz oktobrim. 2023. gada kruīza sezonas laikā Rīgas ostu apmeklēja 99 kruīza kuģi, kas ir vēsturiski lielākais kruīza kuģu skaits, kas apkalpots ostā vienas sezonas laikā.

2022. gadā Baltijas jūras kruīzu ietvaros Rīgu apmeklēja 81,7 tūkstoši kruīza tūristu no 128 dažādām pasaules valstīm. Visvairāk kruīza tūristu bija no Vācijas, ASV un Lielbritānijas, kā arī no Itālijas, Kanādas, Zviedrijas, Nīderlandes, Austrālijas un Spānijas.

Rīgas ostas biznesa klasteris

Rīgas ostas biznesa klasteri veido Rīgas brīvostas pārvalde kopā ar vairāk nekā 200 privātajiem komersantiem, kas darbojas Rīgas ostā:

Ostā strādājošo komersantu veiksmīga darbība, pielāgošanās mainīgajām tirgus prasībām, mūsdienīgu tehnoloģiju ieviešana, jaunu kravu veidu un biznesu piesaiste ir Rīgas ostas konkurētspējas pamatā.

Rīgas ostas biznesa klasterī - Rīgas brīvostas pārvaldē un visos ostas teritorijā esošajos uzņēmumos -  ir nodarbināti vairāk nekā 4000 strādājošie. Aprēķini rāda, ka Rīgas ostas veiksmīga darbība Latvijā papildus rada vēl ap 10 000 darba vietām saistītajās nozarēs – dzelzceļa un autotransporta pārvadājumu ķēdē, kravu apstrādē, distribūcijā un kontrolē iesaistītajos uzņēmumos un dienestos.

Pēc domnīcas CERTUS aprēķiniem, katra Rīgas brīvostā pārkrautā kravu tonna dod pienesumu Latvijas IKP 10,7 EUR apmērā. 2022. gadā, pārkraujot 23,5 miljoni tonnu kravu, Rīgas ostas klasteris palielināja Latvijas IKP par 250 miljoniem EUR.

Nozīmīgs ir Rīgas ostas pienesums valsts un pašvaldības budžetiem. Ostas klastera komersanti ik gadu samaksā nodokļos vairāk nekā 30 miljonus EUR.

 


Par ostas darbības rādītājiem jautāt:

France
Inga France
Tirgus analītikas nodaļas vadītājA
  • Inga.France [at] rop.lv, +371 670 308 69
  • Rīgas brīvostas pārvalde 
  • Kalpaka bulvāris 12, Rīga, Latvija, LV-1010

Jūs var interesēt: