Pirmais solis, lai uzsāktu uzņēmējdarbību un attīstītu jaunu projektu Rīgas brīvostas teritorijā, ir zemes nomas vai apbūves tiesību līguma noslēgšana ar Rīgas brīvostas pārvaldi. Pašreiz Rīgas brīvostā ir pieejamas 568 ha brīvas teritorijas. 

Lēmumu par zemes iznomāšanu vai apbūves tiesību piešķiršanu, līguma termiņu un piemērojamo zemes nomas maksu pieņem Rīgas brīvostas valde, pamatojoties uz Likumu par ostām un izstrādāto Nekustamā īpašuma iznomāšanas un apbūves tiesības piešķiršanas metodiku.

Gan zemes nomas līgumu, gan apbūves tiesību līgumu ostā iespējams noslēgt uz laiku līdz 45 gadiem. Līguma termiņš tiek noteikts, ņemot vērā plānoto kravu apgrozījumu (stividorkompānijām un noliktavām) vai ražošanas nozari (ražošanas uzņēmumiem) un  plānotās investīcijas. Zemes nomas un apbūves tiesību izmantošanas maksu aprēķina, pamatojoties uz zemesgabala kadastrālo novērtējumu, noteikto atdeves normu un nomas termiņu.

Nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību nosaka Valsts zemes dienests. Komersantiem, kuri piesaista izejošās vai ienākošās jūras kravas, tādejādi veicinot kravu apgrozījumu ostā, atdeves norma par zemesgabala iznomāšanu ir noteikta 4% apmērā. Ražošanas uzņēmumiem un noliktavām, kuru darbība nav saistīta ar jūras kravu apgrozījumu, atdeves norma ir 8%.  


Par zemes nomas un apbūves tiesību līgumu noslēgšanas kārtību jautāt:

Virga
Elīna Virga
Juridiskās un iepirkumu nodaļas juriste
  • Elina.Virga [at] rop.lv, +371 670 308 41
  • Rīgas brīvostas pārvalde
  • Kalpaka bulvāris 12, Rīga, Latvija, LV-1010

Jūs varētu interesēt: