Rīgas ostā tiek ievērotas visas nacionālās un starptautiskās prasības ostu drošības un aizsardzības jomā. Minēto pasākumu kopuma realizēšanu veic Rīgas brīvostas pārvaldes Ostas iekšējais drošības dienests

Ostas iekšējais drošības dienests

Salvis Orlovs
Ostas iekšējā drošības dienesta vadītājS
  • salvis.orlovs [at] rop.lv, +371 670 907 07
  • Rīgas brīvostas pārvalde
  • Meldru iela 3c, Rīga, Latvija, LV-1015

Komersanta izvēlētā apsardzes pakalpojumu sniedzēja saskaņošana

Pamatojoties uz Valsts pārvaldes iekārtas likuma 72.panta pirmās daļas 2.punktu, Ministru kabineta 28.01.2020. noteikumu Nr.61 ,,Rīgas brīvostas pārvaldes nolikums’’ 36.punktu, Ministru kabineta 04.02.2020. noteikumu Nr. 77 “Rīgas brīvostas noteikumi” 158., 159. un 160.punktu, kā arī ievērojot Starptautisko kuģu un ostas iekārtu aizsardzības kodeksa (ISPS kodekss) prasības komersantam izvēloties apsardzes pakalpojumu sniedzēju, nepieciešams to saskaņot ar Rīgas brīvostas pārvaldi.


Sadarbībā ar Latvijas atbildīgajām institūcijām ir apzināti un tiek stingri kontrolēti paaugstinātas bīstamības uzņēmumi Rīgas brīvostas teritorijā. Saskaņā ar Latvijas Ministru kabineta noteikumu prasībām četriem Rīgas ostas uzņēmumiem ir izstrādāta Rūpniecisko avāriju novēršanas programma, un astoņiem uzņēmumiem ir izstrādāts Drošības pārskats. 

Paaugstinātas bīstamības uzņēmumu darbības drošību stingri uzrauga valsts kontrolējošās iestādes, tomēr galvenā atbildība par iespējamo rūpniecisko avāriju risku izvērtēšanu un riska mazināšanas pasākumu īstenošanu ir jāuzņemas pašiem uzņēmumiem.


Darbības plāns neparedzēta piesārņojuma gadījumā

Saskaņā ar Latvijas Ministru kabineta noteikumu prasībām Rīgas brīvostas pārvalde ir izstrādājusi Darbības plānu neparedzēta piesārņojuma gadījumā Rīgas brīvostā.

Plānā apskatīti akvatorijas piesārņojuma draudi no tām piestātnēm, kurās tiek veiktas darbības ar ķīmiskām vielām, naftas pārstrādes produktiem un maisījumiem (lejamkravām). Plānā izvirzītas prioritātes un noteikta secība, kādā veicami pasākumi neparedzēta piesārņojuma likvidācijai. 

Plāns ir iekšējais normatīvais akts un ar to iepazīstina tā realizācijā iesaistītās puses.


Bīstamo un piesārņojošo kravu aprites uzraudzība

Saskaņā ar Latvijas Ministru kabineta noteikumiem par bīstamo un piesārņojošo kravu aprites uzraudzību Rīgas brīvostā atbild:

  • Latvijas Jūras administrācija, kas kopumā pārrauga bīstamo un piesārņojošo kravu aprites noteikumu ievērošanu, kā arī veic pārbaudes uz kuģiem.
  • Rīgas brīvostas pārvalde, kas kontrolē noteikumu ievērošanu Rīgas ostas teritorijā. Ne retāk kā reizi četros mēnešos tiek pārbaudīta bīstamo un piesārņojošo kravu aprite ostas uzņēmumos. Tiek veiktas arī pārbaudes, atsaucoties uz sūdzībām par iespējamiem pārkāpumiem. Ja tiek konstatēts pārkāpums, par to tiek informēts Valsts vides dienests, kas lemj par soda vai ierobežojošo pasākumu piemērošanu.
  • Uzņēmējs, kas ir tieši atbildīgs par bīstamo un piesārņojošo kravu aprites drošību un visu saistošo noteikumu ievērošanu. Lai veiktu darbības ar bīstamām kravām, ostas komersantam ir jāsaņem Valsts vides dienesta izsniegta B kategorijas atļauja.

Sankciju riska pārvaldība

Rīgas ostā tiek ievēroti visi starptautiskie un nacionālie sankcijas regulējošie tiesību akti, un ir ieviesta Rīgas brīvostas pārvaldes izstrādāta sankciju riska pārvaldīšanas iekšējās kontroles sistēma. 

Sankciju riska pārvaldīšanas iekšējās kontroles sistēmas mērķis ir nodrošināt starptautisko un nacionālo sankciju likumos un citos tiesību aktos noteikto Latvijas Republikā piemērojamo prasību izpildi, kā arī novērst iespējamību Rīgas ostai vai Rīgas brīvostas pārvaldei tikt iesaistītai sankciju režīma pārkāpšanā, sankciju apiešanā vai mēģinājumā izvairīties no sankciju izpildes. Sankciju riska pārvaldīšanas iekšējās kontroles sistēma nosaka sankciju risku izvērtēšanas un sankciju atbilstības pārbaudes pasākumu īstenošanas kārtību, lai savlaicīgi spētu identificēt iespējamos riskus un ar tiem saistīto apdraudējumu. 

Rīgas brīvostas pārvalde sistemātiski veic sankciju risku izvērtējumu un nodrošina automātisku sankciju kontroles monitoringu, uzraugot augsta riska sadarbības partnerus un ostā ienākošos kuģus.


Jūs var interesēt: