15.08.2022.
Strek

Rīgas brīvosta turpina audzēt kravu apgrozījumu, šā gada 7 mēnešos tam sasniedzot 13,2 milj. tonnu, kas ir par 13,1% jeb 1,52 milj. tonnām vairāk nekā 2021. gadā šajā laika periodā. Pozitīvo kravu dinamiku veido kāpums energoresursu kravu segmentā, kā arī joprojām saglabājas ievērojams kravu apjoma pieaugums konteinerkravu segmentā. Šā gada 7 mēnešos Rīgas ostā pārkrauts turpat 2,75 milj. tonnas konteinerizēto kravu, kas ir par 13,4% vairāk salīdzinājumā ar analogu periodu pērn.

“Rīgas osta turpina strādāt stabili, gatavojamies jaunajai graudu ražai un lauksaimniecības produktu kravu pieaugumam augusta mēnesī. Ir gandarījums arī par augošo kruīza kuģu skaitu, kas ienāk ostā – nupat sagaidījām un suminājām 10 miljono pasažieri. Aktīvi strādājam arī pie citu segmentu kravu piesaistes, aizvadītajā mēnesī noslēdzām sadarbības līgumu ar Gdiņas ostu. Nule kā Rīgas ostā “Riga Nordic Terminal” atklātas arī pasaulē vadošā minerālmēslu ražotāja un izplatītāja Yara minerālmēslu pārkraušanas, fasēšanas un uzglabāšanas noliktavas, tas viss ļauj tuvākajā nākotnē raudzīties ar piesardzīgu optimismu,” norāda Rīgas brīvostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš.

Kopumā šā gada jūlijā Rīgas ostā pārkrauti 1,84 milj. tonnu dažādu kravu, kas nedaudz – par 2,6% jeb 48,6 tūkst. – atpaliek no iepriekšējā mēnesī iespētā, bet par turpat ceturtdaļu (24%) jeb 0,35 milj. tonnu pārsniedz 2021. gada jūlija mēneša rādītājus.
Aizvadītajā mēnesī, salīdzinājumā ar pēdējiem mēnešiem, samazinājies pārkrauto akmeņogļu daudzums (0,24 milj.t), bet salīdzinājumā ar jūniju pieaudzis mežsaimniecības kravu apgrozījums – pārkrautas 0,49 milj. tonnas, kas galvenokārt saistāms ar lielākiem granulu sūtījumiem. Jūlijā no ostas nosūtīts 0,18 milj.t granulu, kas ir augstākais mēneša rādītājs šogad. Aizvadītajā mēnesī nedaudz pieauga arī kokmateriālu ģenerālkravu apjoms (0,26 milj. tonnu), bet mazāk tika krauta šķelda un skaidas.

Konteinerkravu plūsma jūlijā saglabājās stabila (0,39 milj. tonnu), nedaudz apsteidzot gan jūnija rādītāju (+5%), gan pērnā gada jūlija apjomu (+7%). Jūlijā tāpat pieauga caur ostu sūtītās rūdas daudzums, sasniedzot 0,24 milj. tonnu..

2022. gada 7 mēnešos Rīgas ostā visvairāk pārkrautas mežsaimniecības kravas – kopumā 3,31 milj. tonnu, veidojot 25% no kopējā ostā pārkrauto kravu apjoma, tām seko konteinerkravas (21% jeb 2,75 milj. tonnas) un ogles (20% jeb 2,67 milj. tonnas). Nozīmīgu kravu apjomu kopējā kravu portfelī veido arī lauksamniecības produkti, sasniedzot 9% jeb 1,23 milj. tonnas, kas gan ir mazāk, nekā pērn, tomēr jāatzīmē, ka šī gada ražas nosūtīšana lielākā apmērā uzsāksies tikai augusta mēnesī.

2022. gada 7 mēnešos kāpums reģistrēts rūdas kravām (0,59 milj.t; +82,8%), vienlaikus mazāk krauti gan metāllūžņi (-45%), gan metāla izstrādājumi (-73%),  Septiņos mēnešos nedaudz pieaudzis saņemto akmens šķembu apjoms (+11%), bet mazāk apkalpoti naftas produkti (-28%) un ķīmiskās beramkravas (-51%), kuru samazinājumam ir tieša saistība ar starptautisko sankciju pret Krieviju un Baltkrieviju ietekmi.

Jūlijā kopā no ostas prom devušies 270 kuģi, kas ir lielākais mēnesī apkalpoto kuģu skaits šajā gadā. Ostā ienāca 30 kruīza kuģi, kas ir lielākais mēnesī apkalpoto kruīza kuģu skaits ostas pastāvēšanas vēsturē.