19.08.2022.
Uz

Vakar, 18. augustā, Uzbekistānas transporta ministra Ilhoma Mahkamova vizītes Latvijā ietvaros Rīgas brīvostas pārvalde parakstīja sadarbības memorandu ar Uzbekistānas nacionālo dzelzceļa uzņēmumu AS “Uzbekiston temir jullari” (“Узбекистон темир йуллари”). Memorands paredz stiprināt un attīstīt Rīgas ostas un Uzbekistānas savstarpējo sadarbību un informatīvo atbalstu, ar mērķi veicināt transporta un tranzīta potenciāla efektīvāku izmantošanu.

Parakstot memorandu, puses apņēmās stiprināt savstarpējo sadarbību labvēlīgu un konkurētspējīgu apstākļu radīšanai importa, eksporta un tranzīta kravu plūsmām Latvijas-Uzbekistānas un pretējā virzienā, kā arī informācijas apmaiņu par kravu plūsmām un atbalstu abu valstu starptautisko transporta un loģistikas projektu attīstībai.

“Rīgas brīvostas pārvalde mērķtiecīgi strādā, lai stiprinātu ekonomisko sadarbību ar partneriem un attīstītu sadarbību informācijas apmaiņas, tranzīta, loģistikas un preču pārvadājumu jomā. Augstu vērtējam Uzbekistānas partnerus un ceram uz aktīvu un abpusēji izdevīgu sadarbību jau tuvākajā nākotnē,” norāda Rīgas brīvostas pārvaldnieka vietnieks Mārtiņš Ziemanis.

Vienlaikus puses apņēmās sniegt nepieciešamo atbalstu savstarpējo informatīvo pasākumu sagatavošanai, organizēšanai un norisei.

Tāpat, lai informētu kravu īpašniekus un potenciālos klientus Uzbekistānas pusē, memorands paver iespējas Rīgas brīvostai izvietot informāciju par Rīgas ostas darbību, pakalpojumiem un to izmaksām, sadarbības nosacījumiem un potenciālajiem ieguvumiem Uzbekistānas dzelzceļa uzņēmuma oficiālajā tīmekļa vietnē.

Līdzšinējā Rīgas ostas sadarbība ar Uzbekistānu saņemto un nosūtīto kravu ziņā ir bijusi mainīga un to lielākoties ietekmējuši ģeopolitiskie apstākļi.  2021. gadā no Rīgas ostas uz Uzbekistānu sūtītas kravas konteineros -  lauksaimniecības un pārtikas produkti, tai skaitā saldētas kravas, dažādas iekārtas, mehānismi un elektroierīces, metālizstrādājumi, farmaceitiskie izstrādājumi un ķīmiskās preces. Savukārt no Uzbekistānas galvenokārt konteineros saņemti plastmasa izstrādājumi, augļi un rieksti, sēklas, dārzeņi un kokvilna.

2022. gada sākumā, kad Krievijas kara rezultātā izmainījās situācija pasaules tirgos un tika meklēti jauni loģistikas ceļi dažādām precēm, Rīgas ostā kravu apgrozījums ar Uzbekistānu ir strauji  pieaudzis – no Uzbekistānas saņemts 48,9 tūkst.t kravu - plastmasa, rieksti un augļi, kā arī minerālmēsli. Savukārt uz Uzbekistānu nosūtīts 52,0 tūkst.t no tām 42,8 tūkst.t. cukurniedru cukurs no Brazīlijas. Šīs tendences ļauj saskatīt nopietnu potenciālu nākotnes sadarbībai ar Uzbekistānu.


Papildus informācija medijiem:

Liene Ozola
Liene Ozola
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
  • Liene.Ozola [at] rop.lv, +371 670 308 53
  • Rīgas brīvostas pārvalde
  • Kalpaka bulvāris 12, Rīga, Latvija, LV-1010