22.04.2013.

Ņemot vērā, ka Rīgas brīvostas pārvalde darbojas saskaņā ar vides pārvaldības sistēmā apstiprināto vides politiku, kuras mērķis ir panākt, lai Rīgas osta kļūst par vienu no videi draudzīgākajām ostām Baltijas jūras Ziemeļaustrumu reģionā Rīgas brīvostas pārvaldes Vides un attīstības departamenta Vides dienests (Ostas vides dienests) turpinot sadarbību ar nevalstiskajām organizācijām (biedrībām), kuras sevišķi ieinteresētas gaisa kvalitātes uzlabojumos, ir informējis biedrības par galvenajiem rīcības virzieniem gaisa piesārņojuma samazināšanā no ostā strādājošiem uzņēmumiem.

Ostas vides dienests uzskata, ka stabila situācijas uzlabošanās sagaidāma vien pie konsekventas un saskaņotas ostas un valsts Valts vides dienesta rīcības ilgtermiņā. Vienīgais veids, kā gaisa kvalitātes uzlabojumus panākt nekavējoties, būtu darbības ierobežojumi vai darbības apturēšana, kuru tiesīgi piemērot ir vienīgi Valsts vides dienests un arī tikai gadījumos, kuri noteikti normatīvajos aktos. Lai nodrošinātu gaisa kvalitātes uzlabošanos ilgtermiņā, iezīmēti vairāki darbības virzieni un uzdevumi, kuru starpā ir gan uz savstarpēju sapratni vērsti pasākumi ar ostas uzņēmumiem, gan tīri praktisku, tai skaitā tehnisku risinājumu meklējumi gan no uzņēmumu, gan no Rīgas brīvostas pārvaldes puses.

Paredzēto pasākumu skaitā ir uzņēmumu darba vides apsekošana un tikšanās ar uzņēmumu vadību par gaisa kvalitātes nodrošināšanas jautājumiem, kuru risināšanai pašu uzņēmumu piedāvātais plāns, var izrādīties visefektīvākais. Ostas vides dienests aicinās uzņēmumus piedāvāt savu skatījumu uz veicamajiem pasākumiem. Vienlaicīgi Ostas vides dienests iepazīsies ar materiāliem par pielietotajiem gaisa kvalitātes risinājumiem citās Eiropas ostās un sadarbojoties ar uzņēmumu tehniskajiem speciālistiem izvērtēs to lietderību un iespējas pielietot attiecīgajos uzņēmumos Rīgas brīvostā.

Par būtisku virzienu Ostas vides dienests uzskata Rīgas brīvostu pārvaldes un valsts iestāžu (VVD, LVĢMA ) sadarbību, gan apmainoties ar informāciju, gan arī kopīgi izskatot jautājumus par gaisa kvalitātes mērījumu staciju nepieciešamību un izvietojumu, gan arī par normatīvo aktu nepilnībām un to izmaiņu rosināšanas nepieciešamību. Tiks izskatīta arī Eiropas fondu līdzekļu piesaistes iespējas tehnoloģisko uzlabojumu ieviešanai.

Paralēli plānotajam, Rīgas brīvostā notiek darbs gaisa monitoringa vietu apzināšanā un tā tehniskā izpildījuma variantu izskatīšanā.

Rīgas brīvostas pārvaldes Iekšējais drošības dienests ar Ostas kontroles nodaļu ir sagatavojuši „ātro” tehniskā risinājuma variantu piesārņojuma novēršanai mazuta dzelzceļa cisternu izkraušanas laikā, kura veiksmīga ieviešana varētu samazināt gaisa piesārņojumu un smakas gada aukstajā periodā. Ir panākta vienošanās ar uzņēmumu par šī tehniskā risinājuma uzstādīšanu un izmēģināšanu.