Jūlijs īpaši veiksmīgs bijis pasažieru pārvadājumu segmentā – it īpaši kruīzu kuģu apkalpošanā. Jūlijā Rīgas ostā ienāca 21 kruīza kuģis, atvedot uz Rīgu 27,9 tūkstošus pasažieru - tas ir lielākais vienā mēnesī apkalpoto kruīzu tūristu skaits pēdējos desmit gados. Līdz ar to kopējais kruīzu pasažieru skaits šogad sasniedzis 43,4 tūkstošus, kas ir par 7,6% jeb 3100 pasažieru vairāk kā pērn atskaites periodā. Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks atzīmē: „Kruīzu kuģu ienākšana Rīgas ostā ir apsveicama ne tikai no ostas viedokļa, bet arī kā pienesums Rīgas pilsētai. Kruīzu pasažieri pārsvarā ir maksātspējīga publika, kas izkāpjot krastā apmeklē ne tikai tūrisma objektus, bet arī iepērkas un ietur maltītes Rīgas restorānos un kafejnīcās.” Veiksmīgi darbu turpina arī Tallink prāmju līnija, kas pārskata periodā apkalpojusi 289,6 tūkstošus pasažieru, kas ir par 7,4% jeb 19,9 tūkstošiem pasažieru vairāk.
2016. gada jūlijā salīdzinājumā ar šā gada jūniju Rīgas ostā ir pārkrauts par 7,5% vairāk, sasniedzot 2,97 miljonus tonnu dažādu kravu. Kopumā šā gada septiņos mēnešos ostā apstrādāts 21,23 miljoni tonnu, kas salīdzinājumā ar 2015. gada pārskata periodu ir par 10,5% jeb 2,48 miljoniem tonnu mazāk. Apgrozījuma negatīvie rādītāji joprojām saistāmi ar ogļu un naftas tranzīta plūsmas kritumu – septiņos mēnešos tā samazinājusies par 18,3% jeb 2,78 miljoniem tonnu. Savukārt pārējo kravu apgrozījums salīdzinājumā ar pērnā gada pārskata periodu ir palielinājies par 3,6%.
Ogļu apjoma kritums ietekmē beramkravu segmentu
2016. gada 7 mēnešos ostā apstrādāts 12,2 miljoni tonnu beramkravu, kas salīdzinājumā ar 2015. gada pārskata periodu ir par 8,8% jeb 1,2 miljoniem mazāk. Ogles tradicionāli veido vairāk nekā pusi no beramkravu apjoma, tāpēc to apgrozījuma kritums būtiski ietekmē kopējos dinamikas rādītājus. Lai arī jūlijā pēc divu mēnešu pārtraukuma ostā atkal tika pārkrauts vairāk par 1 miljonu tonnu ogļu, kopējais ogļu apgrozījums atskaites periodā ir samazinājies par 19,3% jeb 7 miljoniem tonnu. Vienlaikus beramkravu segmentā palielinājies ķīmisko kravu daudzums – šogad apstrādāts jau 1,7 miljoni tonnu, kas ir par 8 % vairāk kā pērnā gada septiņos mēnešos. Kopējā beramkravu segmentā, pieaugošais minerālmēslu pārkraušanas apjoms nedaudz izlīdzina ogļu apjoma samazinājumu. Apjoma pieaugums reģistrēts arī koksnes granulām (+14,1%), labības produktiem (+54,7%), rūdai (+96,5%), kā arī dažādu metālu kravām (+3,4 reizes).
Konteineru kravas saglabā iepriekšējā gada līmeni
2016. gada 7 mēnešos ostā pārkrauts 3,6 miljoni tonnu ģenerālkravu, kas ir par 4,2% jeb 156,8 tūkstošiem tonnu mazāk nekā pērnā gada attiecīgajā periodā.
Ostā apstrādāts 2,2 miljoni tonnu konteineru kravu, kas faktiski saglabā 2015. gada līmeni (-0,4%), savukārt pārkrauto konteineru vienību skaits pārskata periodā palielinājies par 3,1% jeb 215,5 tūkstošiem vienību. Ģenerālkravu segmentā pozitīvi dinamikas rādītāji saglabājas ro-ro kravām (+4,7%), vienlaikus apjoms turpina kristies kokmateriālu ģenerālkravām (-6,4%) un metālu kravām (-32,9%).
Naftas produktu apjoms turpinās sarukt
Līdz ar naftas produktu cenu kritumu un to pārprodukciju pasaules patēriņa tirgos, turpina samazināties arī caur Rīgas ostu virzītā naftas produktu plūsma. Jūlijā tika pārkrauts 617,5 tūkstoši tonnu naftas produktu, kas ir mazākais mēneša apjoms pēdējos divos gados. Ostas stividoru kompānijas prognozē, ka arī augustā naftas produktu apjoms turpinās sarukt. Tādējādi kopējais lejamkravu apgrozījums 2016. gada 7 mēnešos, attiecībā pret 2015.gada septiņiem mēnešiem, samazinājies par 1,1 miljonu tonnu jeb 17,3%. Kopumā šogad apstrādāts 5,4 miljoni tonnu lejamkravu. Pārkrautais naftas produktu daudzums 7 mēnešos krities visām trim Rīgas ostā strādājošām šī segmenta lielākajām stividoru kompānijām.