Meklēt

Ražošana Rīgas ostā izdevīga gan uzņēmējiem, gan ostai

Rīgas ostas nākotnes vīzija, kas iezīmēta Rīgas brīvostas attīstības programmā 2019. - 2028. gadam paredz attīstīt ostu par “gudrās” loģistikas centru ar augstas pievienotās vērtības pakalpojumiem un ražotnēm. Ražošanas attīstība ostā ir veids kā nodrošināt darba vietas, ieņēmumus un stabilu kravu apgrozījumu ilgtermiņā. To, ka Rīgas osta jau pašreiz ir atraktīva vieta ražotņu izvietošanai, pierāda vairāki veiksmīgi un strauji augoši uzņēmumi, kas ostā realizē augstas kvalitātes un iespaidīgu apjomu ražošanas projektus, nodrošinot pasūtītājus visā pasaulē. No šādu uzņēmumu darbības ostas teritorijā iegūst gan paši uzņēmumi, gan osta.

Uzņēmums “Madesta” ražotnē Rīgas ostas teritorijā izgatavo liela izmēra metāla konstrukcijas naftas, gāzes un dažāda veida beramo materiālu uzglabāšanas tvertnēm. Kompānija uzsāka darbību 2000. gadā Ukrainā, Krimā. Pēc 2014. gada notikumiem Ukrainā un tiem sekojošajām sankcijām uzņēmums savu darbību pilnībā pārcēla uz Latviju. Šobrīd “Madesta” ir viens no Eiropā lielākajiem dažādu tvertņu ražotājiem – pērn saražots 25 tūkstoši tonnu produkcijas.

“Šobrīd visi lielākie tvertņu būvēšanas projekti Eiropā notiek ar mūsu līdzdalību,” par uzņēmuma izaugsmi stāsta “Madesta” valdes priekšsēdētājs Sergijs Ganzelinskis. Kopš 2017. gada Eiropā notiek vairāku vērienīgu sašķidrinātās dabasgāzes termināļu būvniecība. To finansē amerikāņu enerģētikas milzis ExxonMobil, lai piegādātu Eiropai slānekļa gāzi no ASV. “Madesta” nodrošināja metāla konstrukciju piegādi gāzes termināla celtniecībai Antverpenē un šobrīd gatavo produkciju termināla būvniecībai Roterdamā. “Esmu lepns par to, ka Latvija šobrīd nodrošina šo Eiropā un pasaulē lielāko terminālu būvniecību!” piebilst Sergijs Ganzelinskis.

Metāla konstrukciju izgatavošana paaugstinātas bīstamības vielu uzglabāšanai ir tehnoloģiski sarežģīts un zināšanu ietilpīgs process. Piedevām, kvalitātes prasības ir tik augstas, ka katra plāksne pirms kraušanas kuģī tiek pārbaudīta ar ultraskaņu, lai gūtu pārliecību, ka viss izdarīts kā nākas. Sergijs Ganzelinskis uzsver: “Mēs esam pierādījuši saviem pasūtītājiem, ka varam nodrošināt perfektu kvalitāti un termiņus par konkurētspējīgām cenām. Mums ir vesela virkne priekšrocību – tostarp atrašanās ostā, kā arī iespējas nodrošināt kvalificētu personālu terminālu montāžai,”

Ražošanai Rīgas ostas teritorijā kompānijas “Madesta” vadītājs saskata lielas attīstības iespējas: “Ostai ir svarīga loma uzņēmuma darbības nodrošināšanā un konkurētspējas palielināšanā. Gan izejvielu piegāde, gan gatavās produkcijas nogādāšana klientam lielākoties notiek pa jūru. Turklāt atrašanās ostā ļauj mums piedāvāt klientiem īpašu pakalpojumu - lielizmēra konstrukcijas tiek samontētas jau Rīgā uz ostas piestātnes. Kopā ar ostas termināli “Extron Baltic” izstrādājam risinājumus, kā gatavo lielizmēra konstrukciju iekraut kuģī un piegādāt pasūtītājam, tādējādi saīsinot montāžas laiku un izmaksas. Pagaidām ko tādu var piedāvāt tikai mūsu uzņēmums, un tas ļauj mums būt soli priekšā konkurentiem.”