Meklēt

Rīgas ostai plašs sadarbības potenciāls ar Uzbekistānu

No 16. – 18. novembrim Taškentā norisinājās nozīmīgākais Uzbekistānas transporta un loģistikas nozares notikums - izstāde "TransUzbekistan 2016", kurā Rīgas ostu pārstāvēja Rīgas brīvostas pārvalde (RBP), kā arī ostas uzņēmumi SIA “Rīgas Universālais Termināls” un SIA “TFS Trans”. Izstādes gaitā interesenti tika informēti par Rīgas ostas iespējām kravu tranzīta un investīciju jomā, kā arī Latvijas nacionālajā stendā kopā ar Ventspils, Liepājas un Mērsraga ostu pārvaldēm, VAS “Latvijas dzelzceļš” un Latvijas loģistikas kompānijām tika prezentēts Latvijas tranzīta koridora piedāvājums.

„TransUzbekistan” ir vienīgā specializētā transporta nozares izstāde Uzbekistānā, kas katru gadu piesaista lielu uzņēmēju, amatpersonu un mediju interesi ne tikai no Uzbekistānas, bet arī no citām Centrālāzijas valstīm. Piedaloties izstādē „TransUzbekistan”, RBP galvenais uzdevums ir veicināt Rīgas ostas atpazīstamību, iepazīstināt ar ostas pakalpojumiem un sadarbības iespējām, kā arī attīstīt dialogu ar vietējiem kravu importētājiem-eksportētājiem. Ņemot vērā Centrālāzijas valstu specifiku lēmumu pieņemšanā dažādos ilgtermiņa partnerattiecību jautājumos, pie kuriem pieskaitāma arī Latvijas tranzītkoridora un ostu izmatošana Uzbekistānas importa/eksporta kravu nosūtīšanai, ir nepieciešama regulāra komunikācija un labvēlīgu attiecību veidošana ar Uzbekistānas uzņēmējiem un valsts amatpersonām. Ikgadēja dalība izstādē „TransUzbekistan”, kā arī formālas tikšanās un neformālas pārrunas demonstrē Latvijas puses ieinteresētību sadarbībā un palīdz uzturēt draudzīgas partnerattiecības, kas nepieciešamas darījumu veikšanai.

Gan RBP pārstāvji, gan ostas uzņēmumi atzina, ka šogad izstādē bija jūtama nedaudz nogaidoša pozīcija no Uzbekistānas puses. To var skaidrot ar varas izmaiņām pašā Uzbekistānā, kā arī ar Eiropas un Krievijas sankcijām, kas lielā mērā ietekmē Uzbekistānas kravu tranzītu uz Eiropu.  Taču vēlme sadarboties kravu tranzīta jomā paliek nemainīgi augsta gan no Latvijas, gan Uzbekistānas puses. Pašreiz no Rīgas ostas uz Uzbekistānu tiek sūtīta lauksaimniecības tehnika, tehnika kokvilnas apstrādei un citas projektu kravas. Savukārt no Uzbekistānas Rīgas osta būtu ieinteresēta saņemt Eiropas eksportam paredzētās kokvilnas kravas. Liels potenciāls ir arī Uzbekistānas lauksaimniecības un pārtikas preču tranzīta jomā caur Rīgas ostu, kur pašreiz piegādes nenotiek saistībā ar sankcijām.

Kā labu zīmi turpmākai Latvijas un Uzbekistānas sadarbībai arī tranzīta jomā eksperti novērtē augstu Uzbekistānas amatpersonu piedalīšanos Latvijas vēstniecības Uzbekistānā rīkotajā pieņemšanā par godu Latvijas valsts proklamēšanas gadadienai. 16. novembrī svinīgajā pasākumā dalību ņēma arī Latvijas Satiksmes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Uldis Reimanis un starptautiskās izstādes “TransUzbekistan 2016” Latvijas nacionālā stenda dalībnieki. Uzbekistānas puses galvenais viesis pieņemšanā bija premjerministra vietnieks Ulugbeks Rozukulovs (Ulugbek Rosukulov).