Wed, 12/12/2012 - 13:34

Ūdenssatiksmes veidošana līnijā Bolderāja – Vecmīlgrāvis jauno jūrskolas kadetu vadībā, brīvdabas kino seansi ar retro kino projekcijām uz kuģu bortiem, literatūras stundas uz kuģa, “Gardēžu braucieni” ar nacionālo virtuvi un vēstures apskatu, folkloras izrādes tūristiem, regate “Hanzas Loki”, vides sakopšanas akcijas, ūdens drošības paraugdemonstrējumi, iedzīvotāju, jo īpaši jaunās paaudzes, plašāka iesaiste, ekskursijas ostā – ar šīm skolēnu idejām jau tuvākajā laikā tiks iepazīstināta Rīgas Brīvostas valde.

 

Savas idejas Rīgas skolēni prezentēja konkursa “Rīgas osta – Latvijai un Rīgai” finālā. Tās par labākajām atzina konkursa žūrija: konkursa patrons un žūrijas komisijas priekšsēdētājs Ēriks Škapars un žūrijas komisijas locekļi – Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes dekāns Māris Purgailis, Rīgas Tehniskās universitātes rektora vietnieks Modris Ozoliņš, Latvijas Jūras akadēmijas rektors Jānis Bērziņš, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas direktors Māris Brasla.

“Visas skolēnu – konkursa finālistu - idejas ir interesantas un diskusijas vērtas, un noteikti varētu tikt izskatīta iespēja tās realizēt, tāpēc jau tuvākajā laikā ar tām tiks iepazīstināta valde. Tajā pašā laikā jāatzīmē, ka gandrīz nevienu no idejām Rīgas Brīvostas pārvalde nevar īstenot viena pati, un tādēļ būs jāiesaista gan ostā strādājošie, gan arī citi uzņēmēji,” stāsta Ēriks Škapars, Rīgas Brīvostas valdes priekšsēdētāja vietnieks.

“Kopumā ņemot, visi pieci fināla darbi bija forši! Taču žūrija vairāk novērtēja tos darbus, kur ir lielāks pašu jauniešu pienesums un iespējas pašiem darboties ideju realizācijā,” noslēgumā uzsvēra Modris Ozoliņš, RTU rektora vietnieks.

“Konkurence šoreiz bija ļoti sīva, un pirmo no otrās vietas šķīra vien puspunkts,” atzīst žūrijas priekšsēdētājs Ēriks Škapars. Darbu vērtēšanā lielāko punktu skaitu deva idejas novitāte un risinājumu ieviešanas iespējamība, kā arī prezentācijas saturiskā izklāsta kvalitāte un argumentācija.

Pirmo vietu un galveno balvu - plašetdatorus “iPad3” - ieguva Rīgas 25.vidusskolas skolnieces Kristiana Millere un Kristīne Marija Trepša ar darbu “Rīgas Brīvostas loma valsts vēsturiskajos procesos”. Darba konsultante - vēstures skolotāja Rudīte Liepiņa. Kā sava darba mērķi jaunietes bija izvirzījušas – izpētīt Rīgas Brīvostas lomu valsts vēsturiskajos procesos, lai rastu jaunas idejas ostas pilnveidošanai. Darbā tika apskatīts, kā dažādi vēsturiskie procesi, tostarp starptautiskie politiskie procesi, ir ietekmējuši ostas ekonomisko attīstību. Autores kā būtisku faktoru ostas turpmākajā attīstībā norāda ostas tēlu, ko iesaka uzlabot, veidojot aktīvu sadarbību ar iedzīvotājiem, lai sabiedrība uzzinātu, “ka tie, kas strādā aiz milzu žogiem ir tādi paši cilvēki”. Autores piedāvā izvērst ekskursiju programmu, organizēt dažādus pasākumus bērniem un jauniešiem, veidot vides sakopšanas pasākumus, rīkot ūdens drošības paraugdemonstrējumus, pasākumu organizēšanā kā palīgus piesaistot pašus jauniešus – brīvprātīgos. Meitenes kā piemēru min sevi, atzīstot, ka pašām konkurss bijusi iespēja iepazīt ostu jaunā gaismā.

Otro vietu un balvu – elektroniskās grāmatas lasītājus – ieguva Rīgas Pļavnieku ģimnāzijas 11.klases skolnieces Kristīne Celitāne un Katrīna Spīča ar darbu “Rīgas osta – rīdziniekiem un viesiem”. Darba konsultante - latviešu valodas un literatūras skolotāja Inese Lāčauniece. Savā darbā jaunietes piedāvā ierosinājumus, kas ļauj ostas darbību cieši saistīt ar pilsētas kultūras un izklaides dzīves aktivitātēm, padarot Rīgas ostu pievilcīgāku un pieejamāku gan iedzīvotājiem, gan tūristiem. Ideju vidū ir kino vakari, tostarp brīvdabas kino, iespējas kino sasaistīt ar literatūras mācību vielas apguvi, piemēram, Blaumaņa noveli “Nāves ēnā” apgūt uz kuģa, kultūras mantojuma popularizēšana, Gardēžu brauciens, regate “Hanzas loki” u.tml.

Trešo vietu un veicināšanas balvas - jaunākās grāmatas no izdevniecības „Zvaigzne ABC” - ieguva Latvijas Jūras akadēmijas Jūrskolas 3.kursa audzēkņi Kristiāns Grandāns un Evita Urule ar darbu “Jūrskolas jauniešu skatījums uz Rīgas ostu: prakses darba vietu radīšana Rīgas Brīvostā”. Darba konsultante - latviešu valodas skolotāja Mg.ed. Jana Stuģe. Savā darbā jaunieši ostai piedāvāja modeli prakses vietu īstenošanai. Kā savu ieguvumu jaunieši redz iespējas gūt praktiskā darba pieredzi, kā brīvprātīgie strādājot ostā. Savukārt kā ieguvumu ostai un sabiedrībai jaunieši min ideju veidot ūdenssatiksmes transportu līnījā Bolderāja – Vecmīlgrāvis, kurā savas prasmes pilnveidotu arī paši jaunie kadeti.

Savukārt atzinības rakstus ieguva konkursa finālisti - Rīgas 25.vidusskolas skolnieki Edijs Rudzis – Rudzeits un Edgars Jakobsons ar darbu “Rīgas Brīvostas loma Latvijas ekonomikā un tās perspektīves iespējas” (konsultante - sociālo zinību un ekonomikas skolotāja Diāna Berga) un Starptautiskās komerciālās profesionālās un vispārējās izglītības vidusskolas audzēknis Vitālijs Vagins ar darbu “Rīgas ostas attīstība un tās ietekme uz Latvijas valsts ekonomiku” (konsultante - skolotāja Mg. oec. Jeļena Lapina).

Izglītojošos konkursus jauniešiem Rīgas Brīvostas pārvalde uzsāka 2012.gada pavasarī. Jau tuvākajā laikā tiks izsludināts nākošais - studentu – konkurss ar finālu 2013.gada pavasarī.

 

{phocagallery view=switchimage|basicimageid=822}